• Kancelaria Adwokacka Jelcz-Laskowice

Często zadawane pytania

O co najczęściej pytają klienci?

W tym miejscu prezentujemy najczęściej zadawane pytania przez klientów. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.

Czy pierwsza porada jest bezpłatna?

Jeżeli zdecydujesz się na powierzenie nam sprawy sądowej, wówczas koszt pierwszej porady zostanie zaliczony na poczet honorarium końcowego.

Ile kosztuje prowadzenie sprawy?

To ile kosztuje prowadzenie sprawy zależne jest od stopnia jej skomplikowania, długości trwania postępowania oraz od wielu innych czynników. Dlatego każdorazowo podczas pierwszej porady dokonujemy indywidualnej wyceny sprawy tak, aby mieli Państwo świadomość możliwych do poniesienia kosztów jeszcze przed przystąpieniem przez nas do pracy.

Chcę zlecić sporządzenie pisma, bez prowadzenia sprawy. Czy jest taka możliwość?

Tak, Nie musisz zlecać prowadzenia całej sprawy. Kancelaria może przygotować dla Ciebie samo pismo procesowe.

Czy w razie powierzenia sprawy kancelarii mogę mieć pewność, że adwokat będzie brał udział we wszystkich rozprawach?

Tak. Udział w rozprawach jest równie ważną częścią prowadzenia sprawy co przygotowanie pisma procesowego. Regułą jest zatem osobisty udział adwokata w każdej rozprawie.

W przypadkach szczególnych (np. choroby, urlopu, kolizji rozpraw) możliwe jest jednak, że na konkretnej rozprawie stawi się zastępca adwokata – inny adwokat, radca prawny lub aplikant. Zawsze jednak w takim przypadku jest to osoba obeznana z Państwa sprawą, dzięki czemu Państwa interesy są właściwie chronione.

Czy można umówić na spotkanie w weekend?

Tak, istnieje możliwość umówienia się na poradę prawną także w weekend. W celu ustalenia dogodnego terminu skontaktuj się z kancelarią.

Co należy przynieść na spotkanie z prawnikiem?

Koniecznie weź ze sobą wszelką dokumentację związaną z problemem, który będziemy omawiać. Jeżeli sprawa dotyczy alimentów konieczne będzie dostarczenie kancelarii aktu urodzenia dziecka, wszelkich zaświadczeń związanych z kosztami utrzymania dziecka, paragonów, faktur.

Jeśli sprawa dotyczy rozwodu, do sporządzenia pozwu niezbędny jest akt małżeństwa, a w przypadku posiadania małoletnich dzieci także akty ich urodzenia.
Jeśli nie wiesz jakie dokumenty masz przygotować, najlepiej skontaktuj się z kancelarią jeszcze przed spotkaniem.

Czy musze być obecny na rozprawie?

Co do zasady obecność strony na rozprawie nie jest obowiązkowa, chyba że sąd postanowi inaczej i na wezwaniu zaznaczy, że obecność jest obowiązkowa.

Ile trwa sprawa rozwodowa?

Sprawa o rozwód bez orzekania o winie kończy się co do zasady na pierwszym wyznaczonym terminie. Jeśli dowodzimy winy drugiego małżonka, to musimy liczyć się z tym, że proces ten potrwa znacznie dłużej, nawet kilka lat.

Rozwód może również trwać dłużej jeżeli wnioskować będziemy o podział majątku, dlatego też zalecamy aby rozdzielić te dwa postępowania ponieważ podział majątku często trwa znacznie dłużej od samego rozwodu.

Czy wyłączna wina jednego z małżonków za rozpad pożycia ma wpływ na podział majątku ?

Nie, wina w rozpadzie małżeństwa nie ma wpływu na podział majątku dorobkowego małżonków. Nawet jeśli jeden z małżonków ponosi wyłączną winę za rozkład pożycia, pozostaje to bez wpływu na podział majątku dorobkowego.

Co do zasady majątek wspólny dzieli się pomiędzy małżonków w równych częściach, choć w szczególnych okolicznościach możliwe jest ustalenie przez sąd, że małżonkowie w nierównych częściach przyczynili się do powstania tego majątku.

Ile kosztuje sprawa o rozwód ?

Obecnie opłata sądowa od pozwu o rozwód bądź separację jest stała i wynosi 600 zł. Wynika to z ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Czy jeżeli jeden z małżonków narobi długów, drugi z małżonków również będzie za nie odpowiadał?

Odpowiedzialność za długi współmałżonka ogranicza się tylko do majątku wspólnego i to pod warunkiem, że wynika z zobowiązania zaciągniętego przez małżonka za zgodą drugiego.

Po jakim czasie mogę wystąpić o podwyższenie alimentów?

Nie ma przepisów wskazujących po upływie jakiego terminu można by się starać o podwyższenie alimentów. Standardową przesłanką takiego powództwa jest zwiększenie się potrzeb małoletniego ze względu na np. chorobę dziecka, dodatkowe zajęcia, rozpoczęcie nauki szkolnej itp.

Czym są mediacje?

Mediacje są próbą doprowadzenia do ugodowego i satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale osoby trzeciej – mediatora. Co istotne, mediacje są dobrowolne, a zgodna na nie może być cofnięta na każdym etapie ich trwania.

Jako osoba bezstronna wysłucham Państwa stanowisk i zachowując pełną neutralność pomogę dojść do porozumienia, które dla wszystkich z Państwa będzie satysfakcjonujące.

Jakie są zalety mediacji?
  • Przede wszystkim mediacja zapewnia stronom możliwość decydowania o jej ostatecznym wyniku, co zwieńczone zostanie ugodą która zatwierdzona zostanie przed sądem.
  • Kolejną niewątpliwą zaletą mediacji jest czas trwania postępowania, który jest znacznie krótszy niż w przypadku postępowania sądowego.
  • Istotne są równie koszty, które w przypadku mediacji są nieporównywalnie niższe niż koszty postępowania sądowego.
  • Mediacje to również mniejszy stres i większy komfort psychiczny. Spotkania z mediatorem bowiem nie maja tak formalnego charakteru jak wizyta w sądzie, dzięki czemu strony mogą czuć się znacznie swobodniej.
Co jeśli strona nie dotrzymuje postanowień zawartej ugody?

W przypadku wypracowania ugody oraz zatwierdzenia jej przez sąd oraz nadania klauzuli wykonalności, ugoda taka stanowi tytuł wykonawczy co znaczy, że jest równoznaczna z wyrokiem. W przypadku nierespektowania ugody przez jedną ze stron, możliwe jest skierowanie sprawy bezpośrednio na drogę postępowania egzekucyjnego, bez konieczności przechodzenia przez długotrwałe i czasochłonne postępowanie sądowe.