Adwokat Pamela Prościak odbyła szkolenie z zakresu mediacji sądowych i pozasądowych organizowane przez Polskie Centrum Edukacji Prawnej w Warszawie, zgodne ze Standardami Szkolenia Mediatorów uchwalonymi przez Społeczną Radę do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy ministrze Sprawiedliwości w dniu 29 października 2007, zakończone egzaminem została wpisana na listę Stałych Mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu.
Specjalizuje się w mediacjach rodzinnych, cywilnych oraz gospodarczych.
Czym są mediacje?
Mediacje są próbą doprowadzenia do ugodowego i satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale osoby trzeciej – mediatora.Co istotne, mediacje są dobrowolne, a zgodna na nie może być cofnięta na każdym etapie ich trwania.
Jak mogę Państwu pomóc jako mediator?
Przede wszystkim jako osoba bezstronna wysłucham Państwa stanowisk i zachowując pełną neutralność pomogę dojść do porozumienia, które dla wszystkich z Państwa będzie satysfakcjonujące.
Jakie są zalety mediacji?
- Przede wszystkim mediacja zapewnia stronom możliwość decydowania o jej ostatecznym wyniku, co zwieńczone zostanie ugodą która zatwierdzona zostanie przed sądem.
- Kolejną niewątpliwą zaletą mediacji jest czas trwania postępowania, który jest znacznie krótszy niż w przypadku postępowania sądowego.
- Istotne są równie koszty, które w przypadku mediacji są nieporównywalnie niższe niż koszty postępowania sądowego.
- Mediacje to również mniejszy stres i większy komfort psychiczny. Spotkania z mediatorem bowiem nie maja tak formalnego charakteru jak wizyta w sądzie, dzięki czemu strony mogą czuć się znacznie swobodniej.
Co jeśli strona nie dotrzymuje postanowień zawartej ugody?
W przypadku wypracowania ugody oraz zatwierdzenia jej przez sąd oraz nadania klauzuli wykonalności, ugoda taka stanowi tytuł wykonawczy co znaczy, że jest równoznaczna z wyrokiem. W przypadku nierespektowania ugody przez jedną ze stron, możliwe jest skierowanie sprawy bezpośrednio na drogę postępowania egzekucyjnego, bez konieczności przechodzenia przez długotrwałe i czasochłonne postępowanie sądowe.