Alimenty są jednym z najpowszechniejszych postępowań w Sądzie.
Alimenty na dziecko
Alimenty na dziecko to obowiązek dostarczenia środków utrzymania przez jego najbliższych krewnych, w praktyce najczęściej jest to rodzic. Dziecko zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ma prawo żyć na takiej samej stopie jak jego rodzice, a taki stan rzeczy utrzymuje się dopóty, dopóki dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać.
I tutaj jest miejsce na pytanie: Czy można otrzymać alimenty na pełnoletnie dziecko? Oczywiście, że można! Jak wspomniałam wyżej, obowiązek alimentacyjny trwa tak długo, jak dziecko nie jest się w stanie samodzielnie utrzymać. Przepisy nie przewidują żadnej górnej granicy wieku. W praktyce jednak, za granicę taką często przyjmuje się fakt ukończenia przez dziecko studiów.
Czy można otrzymać alimenty na siebie?
Kwestia alimentów na na byłą żonę czy byłego męża wygląda już nieco inaczej.Wiąże się ona z niemożliwością samodzielnego utrzymania małżonka, który wnioskuje o alimenty, ale także orzeczeniem winy lub jej braku w wyroku rozwodowym.
W przypadku żądania alimentów od małżonka uznanego za niewinnego rozpadu pożycia, obowiązek alimentacyjny wygasa po 5 latach. Odmienna sytuacja jest w przypadku małżonka uznanego za winnego. W tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń czasowych a, orzeczenie alimentów może nastąpić na tej podstawie, że w związku z rozwodem sytuacja życiowa małżonka ubiegającego się o alimenty uległa pogorszeniu.
Ten krótki post to jedynie kropla w morzu informacji na temat alimentów. Masz więcej pytań? Chętnie udzielę bardziej szczegółowych i wyczerpujących informacji.